Sık Sorulan Sorular

Eğitimlere Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapan personel katılabilir.

USES’te Sağlık Bakanlığı, bağlı ve ilgili kuruluşlarından gelen eğitim talepleri değerlendirilmektedir. Bireysel eğitim talebi alınmamaktadır.

USES üzerinden Sağlık Bakanlığı, bağlı ve ilgili kuruluşlarından eğitim talep edilmesi ve bilgilerinizin USES’e biletilmesi halinde T.C. kimlik numaranız eğitim havuzuna tanımlanır. Sonrasında uses.saglik.gov.tr adresindeki kayıt linkini tıklayarak kayıt olabilir, kayıt sırasında belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Eğitim sayfasındaki Ayarlar bölümünden kişisel bilgiler ve şifre güncellenebilmektedir.

Eğitim sayfanızdaki Eğitimler-Eğitim Geçmişi bölümünden belgesini almak istediğiniz eğitimin adını tıkladığınızda belgenizi görebilir, kaydedebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Eğitimlere katılabilmek için internet erişimi olan bir bilgisayar, tablet, akıllı telefon, modern bir internet gezgini (örneğin chrome, firefox, opera, internet explorer, safari) bazı dersler için flash eklentisi yeterlidir.

Eğitimler internet üzerinden verildiği için belirli bir saati yoktur. Katılımcılar kendilerine uygun olan saatlerde sisteme bağlanarak eğitim alabilirler.

Anasayfada üst bölümde yer alan Giriş bağlantısına tıklayın. Açılan sayfada Şifrem? yazan bağlantıya tıklayın. Yeni bir pencere açılacaktır. Açılan penceredeki alana TC kimlik numaranızı yazıp gönder butonuna tıklayın. Kayıt olurken belirtmiş olduğunuz e-posta adresinize giriş bilgileriniz gönderilecektir. En geç 1 gün içinde bu postayı bulamazsanız iletişim bölümündeki formu doldurarak yardım alabilirsiniz. Size gönderilen e-posta kullandığınız e-posta adresi sunucusuna bağlı olarak bazı durumlarda istenmeyen e-posta/spam/junk olarak işaretlenebilir. Bu durumlara karşı lütfen istenmeyen e-posta /spam /junk klasörlerinizi kontrol ediniz.

  1. İl Sağlık Müdürlüğündeki koordinatör tarafından aday memurların listesi USES’e iletilir.
  2. Aday memurların TC kimlik No’ları sisteme tanımlanır ve il koordinatörüne bilgilendirme e-postası ile kayıt ve ders takip kılavuzu gönderilir.
  3. İl koordinatörü tarafından sisteme kayıt olmaları için aday memurların e-posta adreslerine kayıt ve ders takip kılavuzu gönderilir.
  4. Sisteme kayıt olan aday memurlar Temel Eğitim derslerini takip eder.
  5. Haftada iki kere İl koordinatörüne adayların ders takip sürelerini gösteren Katılım Listeleri gönderilir. Temel Eğitim derslerine yeterli katılım sağlayan aday memurlar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Temel Eğitim Sınavına alınır.
  6. Temel Eğitim Sınavından başarılı olan aday memurların listesi il koordinatörü tarafından USES’e iletilir. USES Birim çalışanı tarafından başarılı olan adaylara Hazırlayıcı Eğitim tanımlanır.
  7. Haftada iki kere İl koordinatörüne adayların ders takip sürelerini gösteren Katılım Listeleri gönderilir. Hazırlayıcı Eğitim derslerine yeterli katılım sağlayan aday memurlar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Hazırlayıcı Eğitim Sınavına alınır.
  8. Hazırlayıcı Eğitim Sınavından başarılı olan aday memurların listesi il koordinatörü tarafından USES’e iletilir. Sistem üzerinden eğitim sürecini tamamladı olarak işlemleri yapılır.
  9. Staj ve adaylığın kaldırılması ile ilgili işlemler İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülür.

Yeni görev yeriniz; Sağlık Bakanlığına bağlı bir kurum ya da kuruluş ise gittiğiniz ilin Sağlık Müdürlüğünde görevli aday memur il koordinatörü ile iletişime geçilmelidir. Eğitim sayfasındaki Ayarlar-Kişisel Bilgiler-Güncelleme bölümünden il bilgisi güncellenmelidir.

Yeni görev yeriniz; YÖK’e bağlı ise kurumun Personel Dairesi Başkanlığı ile iletişime geçilerek aday memurluk sürecinin nasıl tamamlayacağı konusunda bilgi alınmalıdır.

Eğitim Sağlık Bakanlığı personeline ücretsiz olarak sunulmaktadır.